2020-2021 Faculty Committee Members

 
 FACULTY COUNCIL
_______________________________________________________________
           
Carlene J. Brown (CAS-S)
Chair
April Middeljans (CAS-AH)
Chair-Elect
Lorelle Jabs (CAS-AH)
Past-Chair
Dave Denton (SOE)
Assessment Committee Chair
Peter Moe
Curriculum Committee Chair
Peg Achterman (CAS-AH) Diversity Committee Chair
John Hossler (CAS-S)
Faculty Affairs Committee Chair
Tom Carpenter (SPFC) Admissions, Advising, & Retention Committee Chair
Ryan Ellis CAS-AH Rep, 2020-2023
Katya Drozdova SBGE Rep, 2019-2021  
Jenny Vaydich SPFC Rep, 2020-2023 
Dale Cannavan SHS Rep, 2020-2023
Sara Koenig   SOT Rep, 2018-2021  
Sharleen Kato CAS-S Rep, 2020-2022
Greg Fritzberg SOE Rep, 2019-2021
Laura Hartley Ex Officio (Provost) 
 
CURRICULUM COMMITTEE
______________________________________________________________
          
Liz Gruchala-Gilbert (Library) Co-Chair, 2019-2020
Peter Moe Co-Chair, 2018-2021
TBD Vacant 2020-2021
Jill Heiney-Smith (SOE)
2019-2022
Catalina Vlad-Ortiz (CAS-S) 2019-2022
Danny Helseth (CAS-AH)  2019-2022 
Randy Beavers (SBGE) 2020-2021
Brian Gill (CAS-S) 2020-2021
Mary Jayne Allen Advisory (Center for Learning)
Debbie Crouch Advisory (SAS)
Kenda Gatlin  Advisory (Registrar) 
Mark Sullivan  Advisory (SAS) 
Antwinett O. Lee
Deans' Representative, Provost's Designee
Andrew Ryder Director of General Education 
 
ASSESSMENT COMMITTEE
_______________________________________________________________
          
Dave Denton (SOE)  Chair, 2019-2021
Vicki Aaberg (SHS) 2018-2021 
Patrick McDonald (CAS-AH)
2019-2022
Daniel Schofield (CAS-S) 2019-2022  
Charlotte Qu (SBGE)
2020-2023
Jake Bentley (SPFC)
2019-2022
Doug Koskela (SOT)
2018-2021
Ruth Adams Advisory (SAS)
Katy Tangenberg
Deans' Representative
Cindy Strong
Advisory (Library)
Tammy Lee IR Representative
Cindy Price  Ex Officio (Provost Designee) 
Jason Chivers
Advisory (Graduate Admissions)
 
FACULTY AFFAIRS
_______________________________________________________________
           
John Hossler (CAS-S) Chair, 2019-2021
Raphael Mondesir (CAS-S)
2020-2023
Cherie Hughes (CAS-AH)
2020-2023 (Sabbatical Autumn 2020)
Wade Grabow (CAS-S) 2018-2021
Alison Stigora (CAS-AH) 2020-2023
Candace Vance (CAS-AH)
2018-2021
Tim Nelson (CAS-S) 2020-2023
Sandra Hartje (CAS-S)  Deans' Representative/Ex Officio/Provost Designee 

 

FACULTY DIVERSITY COMMITTEE
_______________________________________________________________
           
Peg Achterman (CAS-AH) Chair, Spring 2020; 2019-2022
Jennifer Norton (SOE) 2020-2023
Christopher Hanson (CAS-AH) 2020-2023
Matthew Bellinger (CAS-AH) 2020-2023
Traynor Hansen 2020-2023
TBD Deans' Representative
 
FACULTY BUDGET & STEWARDSHIP COMMITTEE
_______________________________________________________________
          
Carlene Brown (CAS-AH)
Faculty Chair
April Middeljans
Faculty Chair-Elect
Lorelle Jabs Past Faculty Chair
Robbin O'Leary (CAS-S)
2020-2023
David Diekema (CAS-S)
2020-2023
June Hyun (SOE) 2020-2023
Laura Hartley
Ex Officio (Provost)
 
ADMISSIONS, ADVISING, AND RETENTION
_______________________________________________________________
          
Tom Carpenter (SPFC) Chair, 2020-2023
Dainius Vaicekonis (CAS-AH)
2019-2022
Don Lee (SBGE) 2019-2022
Heidi Monroe (SHS) 2019-2022
Matt Benton (CAS-AH) 2020-2023
Ruth Adams
Advisory (SAS)
Mark Sullivan  Advisory (SAS)
Niki Amarantides Advisory (Center for Learning)
Debbie Crouch  Advisory (Registrar)
Jordan Grant
Advisory (SFS)
Ineliz Soto-Fuller  Advisory (Admissions)
Andrew Ryder Advisory (Director of General Education)
Cindy Price  Advisory (Vice Provost)
Jacqui Smith-Bates Advisory (Student Life Designee)
 
INTERCOLLEGIATE ATHLETICS COMMITTEE
_______________________________________________________________
      
Jarrett Mentink (SHS) Chair, 2020-2023
Krystle Jalalian-Chursky (SOE) 2019-2022
Katie Douglass (SOT) 2020-2023
Katie Thralls (SHS) 2020-2023
Brittany Tausen (SPFC) 2018-2021
Caleb Henry (SBGE) 2018-2021
Gabe Jacobsen (Residence Life)
Ex Officio (Student Life)
Eric Long (CAS-S)
NCAA Faculty Representative
Jackson Stava
Director of Athletics
Shelby Stueve
Asst. Athletic Director for Compliance
John Glancy
Alumni Representative
TBD SAAC Representative 
TBD SAAC Representative 
 
FACULTY DEVELOPMENT
_______________________________________________________________
           
Mischa Willett (CAS-AH) Chair, 2019-2022
Jerilynn Lepak (CAS-S) 2019-2021
Munyi Shea (SOE 2019-2021
Zach Bent (CAS-AH) 2020-2023
Bethany Rolfe Witham (SHS) 2020-2023
TBD Ex Officio (Provost Designee)
TBD  Ex Officio (Faculty Life Office) 
Kristen Hoffman
Ex Officio (Library)
John Robertson
Ex Officio (Educational Media & Technology)
 
FACULTY STATUS
_______________________________________________________________
          
Jennifer McKinney
Chair, 2020-2021
Cara Wall-Scheffler (CAS-S) 2019-2021
David Wicks (SOE)
2019-2022
Hee-Sun Cheon (SPFC) 2019-2022
Bill Purcell (CAS-AH) 
2019-2022
Mike Langford (SOT) 2020-2023
Janet Bester-Meredith (SHS) 2020-2023
Laura Hartley
Ex Officio
 
INSTITUTIONAL REVIEW BOARD
_______________________________________________________________
  
Cara Wall-Scheffler, Chair
College of Arts & Sciences-Science
Randy Beavers  School of Business, Government & Economics 
Munyi Shea  School of Education 
Bomin Shim 
School of Health Sciences 
Josh Tom  College of Arts & Sciences-Science
Sandy Mortinson  Community Advocate 
Jacqui Smith-Bates
Office of Student Life/Non-academic Research
Bev Wilson
School of Psychology, Family & Community
Peter Rivera School of Psychology, Family & Community
 
INSTITUTIONAL ANIMAL CARE AND USE COMMITTEE
_______________________________________________________________
       
Ryan Ferrer, Chair
College of Arts & Sciences-Science
Janet Bester-Meredith College of Arts & Sciences-Science 
Cindy Bishop  College of Arts & Sciences-Science 
Phil Antilla Community Member 
Baine Craft  School of Psychology, Family, & Community 
Phillip Baker  School of Psychology, Family, & Community 
Sue Martin
College of Arts & Sciences-Science
Claire Geiman 
Student Representative 
Peter Moe
General Education/English